Karácsonyi népszokások élővé tétele

A karácsonyi ünnepkör az advent első napjával veszi kezdetét, és vízkeresztig tart. Advent karácsony előkészületi időszaka, ilyenkor az Úr Jézus eljövetelére készülünk. Iskolánkban az osztályok, a folyosók és az ajándékkészítés mellett már hagyományosan a karácsonyi népszokásokat is élővé tesszük. Minden alsó tagozatos osztály egy népszokást betanul, és népviseletbe öltözve jár osztályról- osztályra, ahogyan a régi paraszti világban tették dédapáink, dédanyáink házról - házra. A gazdasszonyoktól kalácsot, almát, diót, aszalt gyümölcsöt kapnak jutalmul a Lucázók, Regölők, Betlehemezők és Újévköszöntők. Így élik át gyermekeink az ünnep meghittségét, szeretetét.
A következő népszokásokat mutatattuk be:

Lucázás
•  2015.december 11-én az elsős gyermekeink Lucázni jártak. A legényekre kucsmát, bekecset öltöttünk, leányainkra népviseleti ruhát, vállkendőt kötöttünk.  Nagyon szépek lettek. Kolomppal, bottal a kezükben elindultak osztályról-osztályra, ahogyan tették dédapáink egykor. Először beköszöntek, megkérdezték: „Szabad-e Lucázni?”,  majd énekeltek, jókívánságokat mondtak.  Az óvodában, a gimnáziumban az alsó tagozat minden osztályában és a felső tagozat folyosóján mutatták be népszokásukat. A gazdasszonyoktól kétkosárnyi almát, diót és aszalt gyümölcsöt gyűjtöttek össze. Felejthetetlen pillanatokkal gazdagodtak gyermekeink.

REGÖLÉS
2015.december 18-án másodikos gyermekeink népviseletbe öltözve jártak osztályról-osztályra regölni. Amikor a kezükbe vették a botokat, kolompot már is igazi regölőkké váltak. Bátran, vidáman mondták jókívánságukat. Meglátogatták az óvodásokat,a gimnazistákat, az alsó tagozatos gyermekeket,a felső tagozat tanulóit, pedagógusait. A gazdasszonyoktól kalácsot, apró süteményt, almát és diót kaptak ajándékba.

BETLEHEMEZÉS
2015.december 22-én a karácsonyi ünnepkör egyik legszebb pásztorjátékát mutatták be negyedikes gyermekeink. Különös érzés járt át mindenkit, hisz utolsó évük az alsó tagozaton, utoljára öltötték magukra jelmezüket, népviseletüket. Meghatódva indultak el osztályról-osztályra hirdetni, az Úr Jézus születését. Az óvodában, a gimnáziumban, az alsó tagozat minden osztályában és a felső tagozaton is bemutatták népszokásukat. Mindenütt nagy tapsot kaptak. A gazdasszonytól almát, kalácsot, diót kaptak ajándékba.